OLIMPIADA SYDNEY 2000 I SPELNIANIE MARZEN // OLYMPIC GAMES SYDNEY 2000 AND MAKING YOUR DREAMS COME TRUE


Myślę, że każdy z nas pamięta olimpiadę która odbywała się w 2000 roku w Sydney, w tym roku mija już 15 lat!! Z wielu powodów jest ona bardzo pamiętna – okrągła data, bardzo odległe i egzotyczne miejsce, duży rozmach i niesamowite fajerwerki !! :). Jakie są Wasze wspomnienia z nią związane ? Dla mnie była ona niezwykle ważna głównie dlatego, że to pierwsza olimpiada, która pamiętam, miałem wtedy 12 lat ;). Bardzo dobrze pamiętam jak ogromne wrażenie na mnie wywarła. Wtedy wydawało mi się, że odbywa się ona na końcu świata, w miejscu absolutnie nieosiągalnym, 16 tysięcy kilometrów od Polski. W miejscu, gdzie wszystko jest na odwrót, zima jest w lato, a lato w zimę, gdzie Boże Narodzenie spędza się opalając na plaży i gdzie prawie zawsze świeci słońce. W tamtym momencie mogłem tylko marzyć, żeby kiedyś odwiedzić Australię. To jednak było dawno temu i wtedy nawet wyjazd do Warszawy wydawał mi się podróżą życia ;). Jak widać nie ma rzeczy niemożliwych i po kilkunastu latach znalazłem się w tym wymarzonym i “nieosiągalnym” miejscu ;).

Tak się składa, że w tym tygodniu poszedłem sobie popływać do Sydney Olympic Park na basen, który w trakcie olimpiady był główną areną zmagań najlepszych pływaków z całego świata !! DOKŁADNIE TEN SAM BASEN !!! Oprócz tego, że wygląda naprawdę imponująco, to sama świadomość przebywania w miejscu z taką historią sprawią, że płynie się 3 razy szybciej ;p. Nowe otoczenie i odwiedzanie takich miejsc może być niesamowicie stymulujące…

Co dla Was było kiedyś tak nieosiągalnym marzeniem, jak dla mnie wyjazd do Sydney ? Może najwyższa pora, żebyście spróbowali je zrealizować ? Prawdopodobnie teraz jest ono już całkiem realne, a kwestia jego spełnienia leży tylko i wyłącznie w Waszych rękach :). Czy dalej chcecie “czekać na lepszy moment” albo “jeszcze trochę zarobić”? Może właśnie teraz jest najlepszy moment, żeby zacząć realizować swoje marzenia ? Ja już się zdecydowałem, pora na Was !!

ENGLISH:

I think that everybody remembers Sydney Olympic Games in 2000, it’s been already 15 years ago !! For many reasons it’s very memorable – epic date, very remote and exotic place, a huge event and amazing fireworks !! :). What are your memories associated with it? For me it was extremely important mainly because it’s the first Olympic Games that I remember, I was 12y/o then ;). I remember very well how much I was impressed by it. At that moment it seemed to me that it takes place at the end of the world, in absolutely unattainable place, 16.000 km from Poland. In a place where everything is different, winter is in the summer and summer is in the winter, where people spend Christmas sunbathing on the beach and where the sun shines almost every day. In those days I could only dream about visiting Australia. But that was a long time ago and at that time even a trip to Warsaw (400km) seemed to me to be a trip of a lifetime ;). As you can see impossible is nothing and after several years I arrived in this “unattainable” place ;).

This week I went to swim in Sydney Olympic Park Aquatic Centre, which was the main arena of competition between the best swimmers from all around the world during the Olympic Games !! EXACTLY THE SAME POOL !!! It looks really impressive and being in a place with such an amazing history makes you feel wonderful and makes you swim 3 times faster ;p. New surroundings and visiting such places can be incredibly stimulating …

What was for you as unattainable dream as for me going to Sydney ? Maybe it’s high time for you to make it come true? Probably now it’s already quite feasible and it’s up to you if you will do it or not :). Do you still want to “wait for a better time” or “earn a little more money”? Perhaps now it’s the best moment to make your dreams come true? I’ve already made up my mind, now it’s time for you !!

© Sport the library/Bill Bachman Sydney 2000 Olympic Games Swimming - Aquatic Centre
© Sport the library/Bill Bachman
Sydney 2000 Olympic Games
Swimming – Aquatic Centre
IMG_5521
Sydney Olympic Park Aquatic Centre – competition pool 🙂
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s